Teljesen más technológiával oldják meg a hűtés folyamatát, ezzel pedig kiválthatók lesznek a hűtőszekrények által most még alkalmazott környezetre ártalmas gázok.
Újfajta hűtési módszert találtak ki az amerikai Lawrence Berkeley Nemzeti Laboratórium, valamint a kaliforniai Berkeley Egyetem kutatói. A mérnökök által kidolgozott új módszer azt használja ki, ahogyan az energia elraktározódik vagy kiszabadul akkor, amikor az anyag halmazállapot-változáson megy keresztül.
A kutatók ehhez a jég olvadását vették alapul, amikor a szilárd halmazállapotból folyékony lesz. Az egyik módja annak, hogy ez bekövetkezzen az, hogy emelni kell a hőmérsékletet. Ekkor azonban nemcsak a jég lesz melegebb (és olvad el), de a környezet is hidegebbé válik – hiszen a kölcsönhatás kétirányú.
A jeget nemcsak hővel lehet olvadásra bírni, hanem például néhány töltött részecske hozzáadásával is. Elég csak arra gondolni, amikor az utat sózzák, hogy megakadályozzák a jég képződését. A Science-ben publikált tanulmány szerint az úgynevezett ionkalorikus (ionocaloric) ciklus is hasonló elven működik.
Egy nátriummal és jóddal kevert sóval próbálták meg megolvasztani a szobahőmérsékleten szilárd etilén-karbonátot. Ezt az oldószert például a lítium-ion akkumulátorokban is használják. A folyamat során 25 Celsius-fok hőmérséklet-változást tapasztaltak kevesebb mint 1 V töltés alkalmazásánál, ami sokkal jobb eredményt jelent az eddig használt hűtési módszerekhez képest. (via Hvg.hu)